Více než 120 let v pohybu

První ŠKODA vlastně nebyla ŠKODA. A nebylo to ani auto. Byl to bicykl postavený v roce 1895 mechanikem Václavem Laurinem a knihkupcem Václavem Klementem. Kromě křestního jména měli společné ještě další věci – vynalézavého ducha a lásku k jízdním kolům. Takže když na trhu nemohli najít to správné, rozhodli se postavit si ho sami. A vlastenecky ho pojmenovali 'Slavia'.

U těchto skromných začátků ale nezůstalo. Dva přátelé brzy přešli ke stavbě motocyklů, které patřily mezi první na světě. A zanedlouho už sbírali vítězství v závodech a rychlostní rekordy. Tyto úspěchy zakladatele povzbudily k tomu, aby přidali dvě další kola. Zrodila se ‚Voiturette A' a s ní i rodová linie automobilů, která řadí značku ŠKODA mezi nejstarší automobilky na světě.

V roce 1925 se firma Laurin & Klement spojila se strojírenským podnikem ŠKODA Plzeň a dosáhla svého průlomového úspěchu s modelem ŠKODA Popular. V průběhu celého dvacátého století, včetně dvou světových válek a centrálně plánovaného hospodářství dob socialismu společnost ŠKODA nikdy neztratila odhodlání vyrábět vozy špičkové kvality. Hladký přechod do vlastnictví skupiny Volkswagen v roce 1991 jen posílil tuto vášeň vytvářet budoucnost postavenou na úspěšné minulosti.

Historie firemního loga

Cesta od značky Laurin & Klement k dnešnímu ,Okřídlenému šípu' ukazuje, jak se společnost za svou existenci vyvinula.

PŘEHLED MODELŮ ŠKODA


ŠKODA Muzeum

ŠKODA Muzeum oživuje minulost v bývalých výrobních halách, kde se auta vyráběla do roku 1928. Hned vedle pak stojí nejmodernější továrna, která na slavnou historii automobilky úspěšně navazuje. Historie je však v pohybu i uvnitř muzea, díky speciálním exponátům, mnoha akcím a v neposlední řadě také výměnným exponátům, které přináší inspiraci a rozmanitost po celý rok.

Virtuální prohlídka ŠKODA Muzea

V roce 1895 založili Václav Laurin a Václav Klement v Mladé Boleslavi společný podnik. ŠKODA tak patří k jedné z nejstarších automobilových značek na světě. ŠKODA Muzeum oživilo tento příběh na autentickém místě - v bývalých výrobních halách, ve kterých se až do roku 1928 vyráběly automobily. Díky moderním technologiím máte jedinečnou příležitost si tyto unikátní prostory prohlédnout i z pohodlí svého domova.